Hem » Lokala broderigrupper runt om i Sverige

Lokala broderigrupper runt om i Sverige

Broderiakademin har lokalgrupper runt om i Sverige.  Nedan hittar du telefonnummer till den i varje grupp du kan kontakta om du vill vara med. Finns det ingen lokalgrupp i ditt område kan du starta en. För information om lokal, plats och ev. program får du som är intresserad själv ta kontakt med respektive grupp.

Du som är ny kanske undrar, vad är en lokalgrupp?

Lokalgruppsansvarig i styrelsen är Ann Samuelsson (kontakta henne på e-post ann[AT]broderiakademin.nu). Meddela Ann om ni byter kontaktperson i er grupp eller om det sker någon annan större förändring.

Blekinge

Kontaktperson: Marie-Louise Nilsson tel. 0454-771381. info@mimmi.nu

Bohuslän – Uddevalla

Kontaktperson: Barbro Hurtig, tel. 0522-70569 barbrohurtig@gmail.com
Läs mer: Inlägg om och från Bohuslän

 

Docksta

Kontaktperson: EvaCarolina Johansson, tel 070-1908598, evanisse@outlook.com

Ekerö
Lokalgrupp Röda tråden. Kontaktperson: Susanna Laurentii, 08-56032774, sol.laurentii@tele2.se 

Eskilstuna

Daggrupp: Kontaktperson: Elisabeth Johansson tel. 016-35 60 93. e_a_johanssons@hotmail.com

Kvällsgrupp: Kontaktperson: Berit Jansson tel. 070-6850829, berit.jansson2@telia.com

Gotland

Lokalgrupp Sömsmånen. Kontaktperson: Britt Dahné, grogarnsbritt@hotmail.se tel. 070-4564477

Läs mer: Inlägg om och från Gotland

Gävle (Gästrikland)

Kontaktperson: Ingela Uddh tel. 070-6986893 eller 076-8464080. ingela.uddh@telia.com

Göteborg

Kontaktperson: Kristin Andersson tel. 031-14 30 60 eller 0707-288624. kristin.an@telia.com

Göteborg: Västra Frölunda

Lokalgrupp Textila äventyr. Kontaktperson: Ann-Christine Henningsson, tel. 0703-371520, janeann51@outlook.com

Läs mer: Inlägg om och från Västra Frölunda
Läs mer: Inlägg om och från Göteborg

Halmstad (Halland)

Kontaktperson: Britta Rohlén tel. 035 -21 33 33, 0722-14 55 73 britta@desktopsystem.se

Helsingborg

Lokalgrupp Täcklorna. Kontaktperson: Kerstin Anderberg, tel. 042-29 77 84. anderberg.kerstin@telia.com

Hässleholm

Lokalgrupp Hässlestygn. Kontaktperson: Inga-Britt Jeppsson, tel: 070-5791155 och e-post ingabrittjeppsson@hotmail.com

Lokalgrupp Fria trådar. Kontaktperson: Åsa Spångberg, tel:070-8243736 och epost asabspangberg@hotmail.com
Läs mer: Inlägg om och från Hässleholm

Jämtland

Kontaktperson: Ingrid Aronsson tel. 063-306 23, 070-631 98 36 – ingrid@ingridaronsson.se

Jönköping

Kontaktperson: Birgitta Moberg tel.070-7995594, moberg_birgitta@hotmail.com

Läs mer: Inlägg om och från Jönköping

Kalmar/Öland

Kontaktperson just nu: Gerd-Inger Karlsson, 0763117340 Gerdingerkarlsson@gmail.com
Läs mer: Inlägg om och från Öland/Kalmar

Karlskoga

Kontaktperson: Kerstin Hugelius, tel. 070-525 07 47 kerstin.hugelius@hotmail.com

 Karlstad

Kontaktperson: Gudrun Midebo, tel: 054-860711 – gudrun.midebo@hotmail.com

Inlägg om och från Karlstad

Katrineholm

Kontaktperson: Ulla Månsson tel. 0150-53145, 0730-228104, uform@tele2.se

Läs mer: Inlägg om och från Katrineholm

Kristianstad

Kontaktperson: Margareta Persson, tel: 044-125885, margareth.persson@gmail.com

Lidköping

Kontaktperson: Pian Bates tel. 0707- 94 23 70 pianbates@gmail.com

Linköping

Kontaktperson: Lena Djurström lena.djurstom@gmail.com
Läs mer: Inlägg om och från Linköping

Malmö
Lokalgruppsansvarig: Agneta Möller tel: 070-2665893, agnetacmoller@gmail.com
Läs mer: Inlägg om och från Malmö

Mora

Kontaktperson: Åsa Westman, tel: 076-1160091, viivenjan@gmail.com

Märsta

Lokalgrupp Vilda Trådarna. Kontaktperson: Berit Erixon Tel: 08- 591 187 55, 070- 53 18 419 – berit.erixon@telia.com
Läs mer: Inlägg om och från Märsta

Norrbotten

Kontaktperson: Siv Johansson, tel. 070-62 65 36. sivbjohansson@hotmail.com

Norrköping

Kontaktperson:Lillemor Johansson tel. 011-102096 eller 0703-894289 lillemorj.55@gmail.com
Läs mer: Inlägg om och från Norrköping

 Norrtälje, Roslagen

Kontaktperson: Yvonne Skanlert-Werner tel. 08-542 40378 yvonne@skargardskontoret.se

Skara

Kontaktperson: Pian Bates tel. 0707- 94 23 70 pianbates@gmail.com
Inlägg om och från Skara

Skövde

Kontaktperson: Marie-Louise Alfredsson, tel: 0733.441993, backedalen@telia.com

Staffanstorp

Kontaktperson: Britt Lilja, tel. 0760 -504 969 lilja.stp@telia.com

Kontaktperson: Zuzana Vlkova, tel 0730-823304, zanna5@telia.com
Läs mer: Inlägg om och från Skåne och Staffanstorp

Stockholm Söder

Lokalgrupp Kråksparkarna. Kontaktperson: Anne-Mona Kåstad, tel. 07307599308, annemonakastad@gmail.com
Inlägg om och från Stockholm

Sundsvall

Lokalgrupp Målande tråd. Kontaktperson: Chatrin Johnsson, 060-150423, chatrinj@telia.com

Södertälje
Lokalgrupp Tokbrodöserna. Kontaktperson: Synnöve Andersson, e-s.andersson@telia.com
Läs mer: Inlägg om och från Södertälje.

Lokalgrupp Trådsmedjan. kontaktperson: Else Eklöf, else@eklof.net, tel. 070-5951200

Tidaholm

Kontaktperson: Susanne Gyltman, 0511-61024, sussidambach@hotmail.com

Trelleborg

Kontaktperson: Kerstin Nettelblad kerstin.nettelblad@telia.com. Vi kallar oss Skåne Syd.
Inlägg om och från Trelleborg

Täby

Lokalgrupp Raka stygn. Kontaktperson: Birgitta Ivarsson, Tel: 08-96 42 78 – bi.ivarsson@comhem.se

Ucklum

Kontaktperson: Ingela Bertilson, 070-5776426, ingela_bertilson@hotmail.com

Umeå

Kontaktperson: Karin Engström, 090 – 13 65 00  karin@engstromdesign.se
Läs ner: Inlägg om och från Umeå.

Uppsala

Kontaktperson: Carin Nordlund, 076-8028540, carin.b.nordlund@gmail.com

Värnamo

Lokalgrupp Ryaknuten Kontaktperson: Solveig Hägerbring, 070 – 446 93 68, solveig.hagerbring@bredband.net

Västervik

Lokalgrupp Västerviksbrodöserna. Kontaktpersoner: Ewa Olsson, 070-2592511, eewa.olsson@gmail.com

Västerås

Kontaktperson: Berit Lundqvist tel. 021-18 58 65 – berit@bergstoppen.se
Läs mer: Inlägg om och från Västerås.

Växjö

Kontaktperson: Evy Nilsson Newman, evynilssonnewman@hotmail.com Växjögruppens blogg

Årjäng

Kontaktperson: Marianne Johansson, 0705-920509, e-post marianne.jsson@telia.com

 Örebro

Kontaktperson: Ingegerd Gyrulf, 070-6166780, ingegerd.gyrulf@gmail.com
Läs mer: Inlägg om och från Örebro

Österlen

Kontaktperson: Ingrid Brink, 076-2564485, pollamazi@gmail.com

Vad är en lokalgrupp i Broderiakademin?