Hem » Lokala broderigrupper runt om i Sverige

Lokala broderigrupper runt om i Sverige

Broderiakademin har lokalgrupper runt om i Sverige.  Nedan hittar du telefonnummer till den i varje grupp du kan kontakta om du vill vara med. Finns det ingen lokalgrupp i ditt område kan du starta en. För information om lokal, plats och ev. program får du som är intresserad själv ta kontakt med respektive grupp.

Du som är ny kanske undrar, vad är en lokalgrupp?

Lokalgruppsansvarig i styrelsen är Ulrica Pracht (kontakta henne på e-post ulrica@broderiakademin.nu). Meddela Ulrica om ni byter kontaktperson i er grupp eller om det sker någon annan större förändring.

Blekinge

Kontaktperson: Marie-Louise Nilsson, tel. 0454-771381, 070-3015879, e-post info@mimmi.nu

Bohuslän – Uddevalla

Kontaktperson: Barbro Hurtig, tel. 0522-70569, e-post barbrohurtig@gmail.com

Läs mer: Inlägg om och från Bohuslän

Docksta

Kontaktperson: EvaCarolina Johansson, tel 070-190 85 98, e-post evanisse@outlook.com

Ekerö

Lokalgrupp Röda tråden. Kontaktperson: Susanna Laurentii, 08-56032774, e-post sol.laurentii@tele2.se

Eskilstuna

Daggrupp: Kontaktperson: Elisabeth Johansson, tel. 070-5856093, e-post e_a_johanssons@hotmail.com

Kvällsgrupp: Kontaktperson: Berit Jansson, tel. 070-6850829, e-post berit.jansson2@telia.com

Gotland

Lokalgrupp Sömsmånen. Kontaktperson: Britt Dahné, tel. 070-456 44 77, e-post grogarnsbritt@hotmail.se
Läs mer: Inlägg om och från Gotland

Gävle

Kontaktperson: Ingela Udd, tel. 070-698 68 93 , e-post ingela.e.udd@gmail.com

Göteborg: Västra Frölunda

Lokalgrupp Textila äventyr. Kontaktperson: Ann-Christine Henningsson, tel. 0703-371520, e-post janeann51@outlook.com
Läs mer: Inlägg om och från Västra Frölunda

Göteborg

Kontaktperson: Kristin Andersson, tel. 031-14 30 60 el. 070-728 86 24, e-post kristin.an@telia.com
Läs mer: Inlägg om och från Göteborg

Götene

Kontaktperson: Pian Bates tel. 070-794 23 70, e-post batespian@gmail.com

Halmstad (Halland)

Kontaktperson: Britta Rohlén, tel. 035 -21 33 33 el. 070-964 48 01, e-post britta@desktopsystem.se

Helsingborg

Lokalgrupp Täcklorna. Kontaktperson: Kerstin Anderberg, tel. 042-29 77 84 el. 073-039 77 84, e-post anderberg.kerstin@telia.com

Hässleholm

Lokalgrupp Hässlestygn. Kontaktperson: Inga-Britt Jeppsson, tel: 070-579 11 55, e-post ingabrittjeppsson@hotmail.com

Lokalgrupp Fria trådar. Kontaktperson: Åsa Spångberg, tel. 070-824 37 36, e-post asabspangberg@hotmail.com
Läs mer: Inlägg om och från Hässleholm

Jämtland

Kontaktperson: Ingrid Aronsson, tel. 070-631 98 36, e-post ingrid@ingridaronsson.se

Jönköping

Kontaktperson: Birgitta Moberg, tel. 070-799 55 94, e-post moberg_birgitta@hotmail.com
Läs mer: Inlägg om och från Jönköping

Kalmar/Öland

Kontaktperson: Gerd-Inger Karlsson, tel. 076-311 73 40, e-post karlsson_664@hotmail.com
Läs mer: Inlägg om och från Öland/Kalmar

Karlskoga

Kontaktperson: Kerstin Hugelius, tel. 070-525 07 47, e-post kerstin.hugelius@hotmail.com

 Karlstad

Kontaktperson: Gudrun Midebo, tel. 054-860711, e-post gudrun.midebo@hotmail.com
Inlägg om och från Karlstad

Katrineholm

Kontaktperson: Ulla Månsson, tel. 0150-53145 el. 073-022 81 04, e-post uform@tele2.se
Läs mer: Inlägg om och från Katrineholm

Kristianstad

Lokalgrupp: Glädjestygn. Kontaktperson: Margareth Persson, tel. 044-125885, e-post margareth.persson@gmail.com

Lidköping

Kontaktperson: Pian Bates tel. 070-794 23 70, e-post batespian@gmail.com

Linköping/Norrköping

Lokalgrupp Östgötagruppen, Kontaktperson: Helena Johansson, tel. 070-295 16 38, e-post helena_e_johansson@hotmail.com
Läs mer: Inlägg om och från Linköping

Malmö

Kontaktperson: Agneta Möller, tel. 070-266 58 93, e-post agnetacmoller@gmail.com
Läs mer: Inlägg om och från Malmö

Märsta-Sigtuna

Lokalgrupp Vilda Trådarna, Kontaktperson: Berit Erixon, tel. 070- 531 84 19, e-post berit.erixon@telia.com
Läs mer: Inlägg om och från Märsta

Norrbotten

Kontaktperson: Siv Johansson, tel. 070-62 65 36, e-post sivbjohansson@hotmail.com

Norrköping

Kontaktperson: Lillemor Johansson, tel. 070-389 42 89, e-post lillemorj.55@gmail.com
Läs mer: Inlägg om och från Norrköping

Norrtälje, Roslagen

Kontaktperson: Yvonne Skanlert-Werner, tel. 08-542 40 378, e-post yvonne@skargardskontoret.se

Skara

Kontaktperson: Pian Bates, tel. 070-794 23 70, e-post batespian@gmail.com
Inlägg om och från Skara

Skövde

Kontaktperson: Marie-Louise Alfredsson, tel. 073-344 19 93, e-post backedalen@telia.com

Staffanstorp 1

Kontaktperson: Britt Lilja, tel. 076-050 49 69, e-post lilja.stp@telia.com

Staffanstorp 2

Kontaktperson: Zuzana Vlkova, tel. 0730-823304, e-post zanna5@telia.com
Läs mer: Inlägg om och från Skåne och Staffanstorp

Stockholm Söder

Lokalgrupp Kråksparkarna. Kontaktperson: Anne-Mona Kåstad, tel. 073 759 93 08, e-post annemonakastad@gmail.com
Inlägg om och från Stockholm

Sundsvall

Lokalgrupp Målande tråd. Kontaktperson: Chatrin Johnsson, tel. 060-150423, e-post chatrinj@telia.com

Södertälje 1

Lokalgrupp Tokbrodöserna. Kontaktperson: Synnöve Andersson, tel. 070-681 30 73, e-post e-s.andersson@telia.com

Södertälje 2

Lokalgrupp Trådsmedjan. Kontaktperson: Else Eklöf, tel. 070-595 12 00, e-post else@eklof.net
Läs mer: Inlägg om och från Södertälje.

Tidaholm-Stenum

Kontaktperson: Susanne Gyltman, tel. 0511-61024, e-post sussidambach@hotmail.com

Täby

Lokalgrupp Raka stygn. Kontaktperson: Annika Widmark, tel. 073-731 16 37, e-post aawidmark@gmail.com

Ucklum

Kontaktperson: Ingela Bertilson, tel. 070-577 64 26, e-post ingelabertilson@gmail.com

Umeå

Kontaktperson: Karin Engström, tel. 090-13 65 00 el. 070-233 65 34, e-post karin@engstromdesign.se
Läs mer: Inlägg om och från Umeå.

Uppsala

Kontaktperson: Carin Nordlund, tel. 076-802 85 40, e-post carin.b.nordlund@gmail.com

Värnamo

Lokalgrupp Ryaknuten, Kontaktperson: Solveig Hägerbring, tel. 070 – 446 93 68, e-post solveig.hagerbring@bredband.net

Västervik

Lokalgrupp Västerviksbrodöserna. Kontaktperson: Ewa Olsson, tel. 070-259 25 11, e-post eewa.olsson@gmail.com

Västerås

Kontaktperson: Berit Lundqvist, tel. 021-18 58 65, e-post berit@bergstoppen.se
Läs mer: Inlägg om och från Västerås.

Växjö

Kontaktperson: Barbro Bloom, tel.073-759 14 14, e-post barbro.bloom@gmail.com
Läs mer: Växjögruppens blogg

Åhus

Kontaktperson: Veronica Andersson, tel.070-393 97 97, e-post vera_ander@hotmail.com

Årjäng

Kontaktperson: Marianne Johansson, tel.070-592 05 09, e-post marianne.jsson@telia.com

 Örebro

Kontaktperson: Ingegerd Gyrulf, tel. 070-616 67 80, e-post ingegerd.gyrulf@gmail.com
Läs mer: Inlägg om och från Örebro

Österlen

Kontaktperson: Ingrid Brink, tel. 076-256 44 85, e-post pollamazi@gmail.com

Mer information

Vad är en lokalgrupp i Broderiakademin?