Hem » Lokala broderigrupper runt om i Sverige

Lokala broderigrupper runt om i Sverige

Broderiakademin har lokalgrupper runt om i Sverige.   För information om lokal, plats och ev. program får du som är intresserad själv ta kontakt med respektive grupp. Nedan hittar du telefonnummer och e-postadress till kontaktpersonen i varje grupp.

Finns det ingen lokalgrupp i ditt område kan du starta en.

Du som är ny kanske undrar, vad är en lokalgrupp?

Lokalgruppsansvarig i styrelsen är Ulrica Pracht (kontakta henne på e-post ulrica@broderiakademin.nu).

Meddela Ulrica om ni byter kontaktperson i er grupp eller om det sker någon annan större förändring.

Blekinge

Kontaktperson: Marie-Louise Nilsson, tel. 0454-771381, 070-3015879, e-post info@mimmi.nu

Bohuslän – Uddevalla

Kontaktperson: Barbro Hurtig, tel. 0522-70569, e-post barbrohurtig@gmail.com

Docksta

Kontaktperson: EvaCarolina Johansson, tel 070-190 85 98, e-post evanisse@outlook.com

Ekerö

Lokalgrupp Röda tråden. Kontaktperson: Susanna Laurentii, 08-56032774, e-post sol.laurentii@tele2.se

Eskilstuna

Daggrupp: Kontaktperson: Elisabeth Johansson, tel. 070-5856093, e-post e_a_johanssons@hotmail.com

Kvällsgrupp: Kontaktperson: Berit Jansson, tel. 070-6850829, e-post berit.jansson2@telia.com

Gotland

Lokalgrupp Sömsmånen. Kontaktperson: Britt Dahné, tel. 070-456 44 77, e-post grogarnsbritt@gmail.com

Gävle

Kontaktperson: Ulla Forsberg, tel. 070-203 18 63 , e-post blomulla@hotmail.com

Göteborg

Kontaktperson: Kristin Andersson, tel. 031-14 30 60 el. 070-728 86 24, e-post kristin.an@telia.com

Göteborg Västra Frölunda

Lokalgrupp Textila äventyr. Kontaktperson: Lena Lomander, tel. 0707-641662, e-post lena_lomander@hotmail.com

Halmstad (Halland)

Kontaktperson: Britta Rohlén, tel. 035 -21 33 33 el. 072-214 55 73, e-post britta@desktopsystem.se

Helsingborg

Lokalgrupp Täcklorna. Kontaktperson: Kerstin Anderberg, tel. 042-29 77 84 el. 073-039 77 84, e-post anderberg.kerstin@telia.com

Hässleholm

Lokalgrupp Hässlestygn. Kontaktperson: Inga-Britt Jeppsson, tel: 070-579 11 55, e-post ingabrittjeppsson@hotmail.com

Lokalgrupp Fria trådar. Kontaktperson: Åsa Spångberg, tel. 070-824 37 36, e-post asabspangberg@hotmail.com

Jämtland

Kontaktperson: Ingrid Aronsson, tel. 070-631 98 36, e-post ingrid@ingridaronsson.se

Jönköping

Kontaktperson: Birgitta Moberg, tel. 070-799 55 94, e-post moberg_birgitta@hotmail.com

Kalmar/Öland

Kontaktperson: Gerd-Inger Karlsson, tel. 076-311 73 40, e-post karlsson_664@hotmail.com

Karlskoga

Kontaktperson: Inga Eriksson, tel. 070-6907893, e-post

 Karlstad

Kontaktperson: Gudrun Midebo, tel. 076-796 07 11, e-post gudrun.midebo@hotmail.com

Katrineholm

Kontaktperson: Ulla Månsson, tel. 0150-53145 el. 073-022 81 04, e-post uform@tele2.se

Kinnekulle

Kontaktperson: Pian Bates tel. 070-794 23 70, e-post batespian@gmail.com

Kristianstad

Lokalgrupp: Glädjestygn. Kontaktperson: Margareth Persson, tel. 044-125885, e-post margareth.persson@gmail.com

Lidköping

Kontaktperson: Pian Bates tel. 070-794 23 70, e-post batespian@gmail.com

Malmö

Kontaktperson: Agneta Möller, tel. 070-266 58 93, e-post agnetacmoller@gmail.com

Märsta-Sigtuna

Lokalgrupp Vilda Trådarna, Kontaktperson: Berit Erixon, tel. 070- 531 84 19, e-post berit.erixon@telia.com

Norrbotten

Kontaktperson: Siv Johansson, tel. 070-62 65 36, e-post sivbjohansson@hotmail.com

Norrköping

Kontaktperson: Lillemor Johansson, tel. 070-389 42 89, e-post lillemorj.55@gmail.com

Norrtälje, Roslagen

Kontaktperson: Yvonne Skanlert-Werner, tel. 08-542 40 378, e-post yvonne@skargardskontoret.se

Skara

Kontaktperson: Pian Bates, tel. 070-794 23 70, e-post batespian@gmail.com

Skövde

Kontaktperson: Marie-Louise Alfredsson, tel. 073-344 19 93, e-post backedalen@telia.com

Sollentuna

Kontaktperson: Pia Fredriksson, tel. 073-708 45 22 el 08-7544522, e-post pia.fredriksson@hotmail.com

Staffanstorp 1

Kontaktperson: Britt Lilja, tel. 076-050 49 69, e-post lilja.stp@telia.com

Staffanstorp 2

Kontaktperson: Zuzana Vlkova, tel. 0730-823304, e-post zanna5@telia.com

Stockholm Söder

Lokalgrupp Kråksparkarna. Kontaktperson: Irene Svensson, tel. 08-6617202, 070-373 06 01, e-post irene.svensson@ownit.nu

Sundsvall

Lokalgrupp Målande tråd. Kontaktperson: Chatrin Johnsson, tel. 060-150423 el. 070-3952791, e-post chatrinj@telia.com

Södertälje 1

Lokalgrupp Tokbrodöserna. Kontaktperson: Synnöve Andersson, tel. 070-681 30 73, e-post e-s.andersson@telia.com

Södertälje 2

Lokalgrupp Trådsmedjan. Kontaktperson: Else Eklöf, tel. 070-595 12 00, e-post else@eklof.net

Täby

Lokalgrupp Raka stygn. Kontaktperson: Annika Widmark, tel. 08-7559261 el. 073-731 16 37, e-post aawidmark@gmail.com

Ucklum

Kontaktperson: Ingela Bertilson, tel. 070-577 64 26, e-post ingelabertilson@gmail.com

Umeå

Kontaktperson: Karin Engström, tel. 070-233 65 34, e-post karin@kreakom.se

Uppsala

Lokalgrupp Tråckelmajorna, Kontaktperson: Carin Nordlund, tel. 076-802 85 40, e-post carin.b.nordlund@gmail.com

Värnamo

Lokalgrupp Ryaknuten, Kontaktperson: Solveig Hägerbring, tel. 070 – 446 93 68, e-post hagerbring@me.com

Västervik

Lokalgrupp Västerviksbrodöserna. Kontaktperson: Ewa Olsson, tel. 070-259 25 11, e-post eewa.olsson@gmail.com

Västerås

Kontaktperson: Berit Lundqvist, tel. 021-18 58 65, e-post berit@bergstoppen.se

Växjö

Kontaktperson: Barbro Bloom, tel.073-759 14 14, e-post barbro.bloom@gmail.com

Åhus

Kontaktperson: Brita Nilsson, tel.070-994 75 05, e-post britan@gmail.com

Årjäng

Kontaktperson: Marianne Johansson, tel.070-592 05 09, e-post marianne.jsson@telia.com

Örebro

Lokalgrupp örebrodöserna, Kontaktperson: Ingegerd Gyrulf, tel. 070-616 67 80, e-post ingegerd.gyrulf@gmail.com

Östergötland

Lokalgrupp Östgötagruppen, Kontaktperson: Helena Johansson, tel. 070-295 16 38, e-post helena_e_johansson@hotmail.com

Österlen

Kontaktperson: Ingrid Brink, tel. 076-256 44 85, e-post pollamazi@gmail.com

Mer information

Vad är en lokalgrupp i Broderiakademin?