Hem » Lokala broderigrupper runt om i Sverige

Lokala broderigrupper runt om i Sverige

Broderiakademin har lokalgrupper runt om i Sverige.  Nedan hittar du telefonnummer till den i varje grupp du kan kontakta om du vill vara med. Finns det ingen lokalgrupp i ditt område kan du starta en. För information om lokal, plats och ev. program får du som är intresserad själv ta kontakt med respektive grupp.

Du som är ny kanske undrar, vad är en lokalgrupp?

Lokalgruppsansvarig i styrelsen är Ann Samuelsson (kontakta henne på e-post ann@broderiakademin.nu). Meddela Ann om ni byter kontaktperson i er grupp eller om det sker någon annan större förändring.

Blekinge
Kontaktperson: Marie-Louise Nilsson tel. 0454-771381, 070-3015879 info@mimmi.nu

Bohuslän – Uddevalla
Kontaktperson: Barbro Hurtig, tel. 0522-70569 barbrohurtig@gmail.com

Läs mer: Inlägg om och från Bohuslän

Docksta
Kontaktperson: EvaCarolina Johansson, tel 070-190 85 98, evanisse@outlook.com

Ekerö
Lokalgrupp Röda tråden. Kontaktperson: Susanna Laurentii, 08-56032774. sol.laurentii@tele2.se

Eskilstuna

Daggrupp: Kontaktperson: Elisabeth Johansson tel. 070-5856093. e_a_johanssons@hotmail.com

Kvällsgrupp: Kontaktperson: Berit Jansson tel. 070-6850829. berit.jansson2@telia.com

Gotland

Lokalgrupp Sömsmånen. Kontaktperson: Britt Dahné, grogarnsbritt@hotmail.se tel. 070-456 44 77.
Läs mer: Inlägg om och från Gotland

Göteborg: Västra Frölunda

Lokalgrupp Textila äventyr. Kontaktperson: Ann-Christine Henningsson, tel. 0703-371520, janeann51@outlook.com

Göteborg

Kontaktperson: Kristin Andersson tel. 031-14 30 60 eller 070-728 86 24. kristin.an@telia.com
Läs mer: Inlägg om och från Västra Frölunda
Läs mer: Inlägg om och från Göteborg

Halmstad (Halland)

Kontaktperson: Britta Rohlén tel. 035 -21 33 33, 070-964 48 01. britta@desktopsystem.se

Helsingborg

Lokalgrupp Täcklorna. Kontaktperson: Kerstin Anderberg, tel. 042-29 77 84, 073-039 77 84. anderberg.kerstin@telia.com

Hässleholm

Lokalgrupp Hässlestygn. Kontaktperson: Inga-Britt Jeppsson, tel: 070-579 11 55 och e-post ingabrittjeppsson@hotmail.com
Lokalgrupp Fria trådar. Kontaktperson: Åsa Spångberg, tel:070-824 37 36 och e-post asabspangberg@hotmail.com
Läs mer: Inlägg om och från Hässleholm

Jämtland

Kontaktperson: Ingrid Aronsson tel. 070-631 98 36, ingrid@ingridaronsson.se

Jönköping

Kontaktperson: Birgitta Moberg tel.070-799 55 94, moberg_birgitta@hotmail.com
Läs mer: Inlägg om och från Jönköping

Kalmar/Öland

Kontaktperson just nu: Gerd-Inger Karlsson, 076-311 73 40, karlsson_664@hotmail.com
Läs mer: Inlägg om och från Öland/Kalmar

Karlskoga

Kontaktperson: Kerstin Hugelius, tel. 070-525 07 47, kerstin.hugelius@hotmail.com

 Karlstad

Kontaktperson: Gudrun Midebo, tel: 054-860711, gudrun.midebo@hotmail.com
Inlägg om och från Karlstad

Katrineholm

Kontaktperson: Ulla Månsson tel. 0150-53145, 073-022 81 04, uform@tele2.se
Läs mer: Inlägg om och från Katrineholm

Kristianstad

Lokalgrupp: Glädjestygn. Kontaktperson: Margareth Persson, tel: 044-125885, margareth.persson@gmail.com

Lidköping

Kontaktperson: Pian Bates tel. 070-794 23 70, batespian@gmail.com

Linköping
Kontaktperson: Helena Johansson, tel: 070-295 16 38, helena_e_johansson@hotmail.com
Läs mer: Inlägg om och från Linköping

Malmö
Lokalgruppsansvarig: Agneta Möller tel: 070-266 58 93, agnetacmoller@gmail.com
Läs mer: Inlägg om och från Malmö

Märsta-Sigtuna

Lokalgrupp Vilda Trådarna. Kontaktperson: Berit Erixon Tel: 070- 531 84 19 – berit.erixon@telia.com
Läs mer: Inlägg om och från Märsta

Norrbotten

Kontaktperson: Siv Johansson, tel. 070-62 65 36. sivbjohansson@hotmail.com

Norrköping

Kontaktperson: Lillemor Johansson tel. 070-389 42 89 lillemorj.55@gmail.com
Läs mer: Inlägg om och från Norrköping

 Norrtälje, Roslagen

Kontaktperson: Yvonne Skanlert-Werner tel. 08-542 40 378 yvonne@skargardskontoret.se

Skara

Kontaktperson: Pian Bates tel. 070-794 23 70 batespian@gmail.com
Inlägg om och från Skara

Skövde

Kontaktperson: Marie-Louise Alfredsson, tel. 073-344 19 93, backedalen@telia.com

Staffanstorp 1

Kontaktperson: Britt Lilja, tel. 076-050 49 69 lilja.stp@telia.com

Staffanstorp 2

Kontaktperson: Zuzana Vlkova, tel. 0730-823304, zanna5@telia.com
Läs mer: Inlägg om och från Skåne och Staffanstorp

Stockholm Söder

Lokalgrupp Kråksparkarna. Kontaktperson: Anne-Mona Kåstad, tel. 073 759 93 08, annemonakastad@gmail.com
Inlägg om och från Stockholm

Sundsvall
Lokalgrupp Målande tråd. Kontaktperson: Chatrin Johnsson, tel. 060-150423, chatrinj@telia.com

Södertälje 1
Lokalgrupp Tokbrodöserna. Kontaktperson: Synnöve Andersson, tel. 070-681 30 73, e-s.andersson@telia.com

Södertälje 2
Lokalgrupp Trådsmedjan. Kontaktperson: Else Eklöf, else@eklof.net, tel. 070-595 12 00
Läs mer: Inlägg om och från Södertälje.

Tidaholm-Stenum
Kontaktperson: Susanne Gyltman, 0511-61024, sussidambach@hotmail.com

Täby

Lokalgrupp Raka stygn. Kontaktperson: Annika Widmark, 073-731 16 37, aawidmark@gmail.com

Ucklum
Kontaktperson: Ingela Bertilson, 070-577 64 26, ingelabertilson@gmail.com

Umeå

Kontaktperson: Karin Engström, 090-13 65 00, 070-233 65 34,  karin@engstromdesign.se
Läs ner: Inlägg om och från Umeå.

Uppsala
Kontaktperson: Carin Nordlund, 076-802 85 40, carin.b.nordlund@gmail.com

Värnamo

Lokalgrupp Ryaknuten, Kontaktperson: Solveig Hägerbring, 070 – 446 93 68, solveig.hagerbring@bredband.net

Västervik

Lokalgrupp Västerviksbrodöserna. Kontaktpersoner: Ewa Olsson, 070-259 25 11, eewa.olsson@gmail.com

Västerås

Kontaktperson: Berit Lundqvist tel. 021-18 58 65 – berit@bergstoppen.se
Läs mer: Inlägg om och från Västerås.

Växjö

Kontaktperson: Barbro Bloom, 073-759 14 14, barbro.bloom@gmail.com
Läs mer: Växjögruppens blogg

Åhus

Kontaktperson: Veronica Andersson, 070-393 97 97, vera_ander@hotmail.com

Årjäng

Kontaktperson: Marianne Johansson, 070-592 05 09, e-post marianne.jsson@telia.com

 Örebro

Kontaktperson: Ingegerd Gyrulf, 070-616 67 80, ingegerd.gyrulf@gmail.com
Läs mer: Inlägg om och från Örebro

Österlen

Kontaktperson: Ingrid Brink, 076-256 44 85, pollamazi@gmail.com

Mer information

Vad är en lokalgrupp i Broderiakademin?